Előszó
Egyiptom csodálatos birodalmát, lenyűgöző történelmi emlékeit már a régi korokban is tisztelettel emlegették az emberek. Hérodotosz görög történetíró valamikor 2500 évvel ezelőtt így lelkendezett Egyiptomról: „Hadd számoljak be részletesebben egyiptomi tapasztalataimról, mert ott számos lenyűgöző dolgot alkottak, melyek oly hatalmasak, hogy leírásukra az ember alig talál szavakat. Nem lehet összehasonlítani más országok csodáival !“ Ugyanígy ámulnak azok a turisták is, akik napjainkban jutnak el a Nílus-parti országba. Megcsodálják a lenyűgöző piramisokat, az óriási templomok hieroglifákkal díszített falait, a hatalmas szobrokat, a tarka sirfestményeket, a múmiákat, a szinte eredeti állapotban megtalált hajókat, harci szekereket, bútorokat, játékokat és szerszámokat.
Mindezekről napjainkban már nagyon sokat tudunk. Sőt ma már létezik egy olyan tudomány, amely kizárólag az ókori Egyiptommal foglalkozik. Ez nem egyéb, mint az egyiptológia. Am még a legkitartóbb tudósoknak sem sikerült fényt deríteniük a fáraók birodalmának összes rejtélyére, és sok munka vár még arra a kutatóra, aki nem tesz le arról, hogy megfejtse ezeket a titkokat.
A Mi MiCSODA sorozatnak ebben a kötetében azokról az emberekről olvashatunk, akik ötezer évvel ezelőtt a Nílus alsó folyása mentén megalapították államukat, amely három évezreden keresztül dacolt az idő múlásával. Sok-sok eredeti leletet ismerhetünk meg ebből az időszakból. A gyakran izgalmas és szokatlan tartalmú feliratokat végre magyarul olvashatjuk. Az érdeklődő választ kaphat a két legizgalmasabb kérdésre: Hogy éltek az egyiptomiak a fáraók idején? Mit jelent az ókori Egyiptom az emberiség története számára?