A fáraók hosszú története
Mi követte a fáraókat?
VII. Kleopátra királynő halála után, Kr. e. 30-ban Egyiptom a Római Birodalom provinciája lett. A fáraók uralma véget ért. A rómaiak ugyan az ősi Egyiptom titokzatos múltja is érdekelte, de még jobban izgatta őket az innen érkező gabona hatalmas mennyisége. A Római Birodalom évszázadai alatt az egyiptomiak felvették a kereszténységet. Amikor Kr. u. 400 körül kettészakadt a Római Birodalom, Egyiptom Bizánci Birodalom kezére került. Az országot Bizáncból (a későbbi Konstantinápolyból, ami ma Isztambul) irányították és zsákmányolták ki.
640-ben az arabok foglalták el Egyiptomot, az ország a kalifa birodalmának egyik tartománya lett. Az arab nyelv folyamatosan kiszorította ősi egyiptomi nyelvet, és az iszlám terjedni kezdett. A megmaradó keresztényeket koptoknak nevezték.
Három írással, három nyelven mutatja a felirat, hogy itt a Szent Antal kolostor bejárata az arábiai sivatagban. Fent: arabul, jobbra: kopt nyelven, balra: latin betűkkel, angol nyelven. |
935-től kezdve Kairóban helybeli szultánok uralkodtak. A legismertebb közülük Szaladin szultán Kairó újjáépítője, aki sikeresen a keresztes lovagok hadai ellen. 1250-ben a katonai elit tagjai a mamelukok jutottak akik Egyiptom sorsát –inkább rosszul, mint jól – egészen 1517ig meghatározták.
Ekkor az oszmán-törökök foglalták Kairót, és Egyiptom a Török Birodalom részévé vált. 1798-ban Bonaparte Napóleon szállt partra francia seregekkel Egyiptomban, ahol legyőzte a mamelukokat és a törököket. Napóleon számos tudóst és művészt hozott magával, akik többek között az ősi Egyiptom emlékeit is megvizsgálták és feljegyzéseket készítettek róluk. Napóleon katonái találták meg a rosette-i követ, azt a leletet, amelyből később Champollion megfejtette az ókori Egyiptomban használt írásjeleket.
1805-ben egy albán származású katonatiszt, Mohammed Ali szerezte meg a hatalmat. Ó és néhány utóda modern állammá változtatta Egyiptomot, ahol felhasználták az európai vívmányokat is. A 19. század vége felé angolok foglalták el az országot. Az egyiptomiak csupán 1952-ben vehették ismét kézbe hazájuk irányítását, amikor elzavarták Faruk királyt és a brit gyarmatosítókat. Nasszer elnököt Szadat követte, őt pedig Mubarak, Egyiptom mai vezetője.
Egyiptom történetének közel 5000 esztendejéről számolnak be írásos feljegyzések. Ezek híven őrzik mindazokat a változásokat, amelyek egy ország sorsát meghatározzák.
ARABUL ÉS KOPTUL
A mai egyiptomiak nagy része az Iszlám vallást követi. Arabul beszélnek, akárcsak Észak-Afrika és a Közel-Kelet számos népe, Marokkótól egészen Irakig. Az ó-egyiptomi nyelv kihalt. Legkésőbbi formája, a kopt nyelv viszont megmaradt a keresztény egyiptomiak között, Ugyanúgy, ahogyan a latin az európai katolikus templomokban. A legtöbb hívő itt is csak néhány kifejezést ért meg pontosan a szövegből. |