Return to Magán: Az ókori Egyiptom

Mit nevezünk piramisnak?

A fáraók sírjai

 Mit nevezünk piramisnak?

Egyiptom nevének hallatán a legtöbb embernek rögtön a piramisok jutnak az eszébe, de azok közül is csupán a három nagy, gízai piramis. Holott Egyiptomban több tucat piramis áll, amelyeket a legkülönfélébb helyeken emeltek, az első kataraktától egészen a deltáig. Különösen sok áll közülük a Nílus nyugati partján, szemben a mai Kairóval és Heluannal. Nagyságukat és alakjukat tekintve érezhető a különbség az egyes piramisok között.

 

Az uralkodó holttestét szállító bárka megérkezett a völgytemplom kikötőjébe. Az út innen indult a piramis keleti oldalára épített halotti templomba.


mm_aoet_28_2

Kezdetben lépcsőzetes piramisok épültek. Az első ilyet Dzsószer fáraó építtette. A hatlépcsős építmény hatvan méter magasságig tornyosult. Az első, sima kőfallal épített piramist a negyedik dinasztia kezdetén emelte Sznofru fáraó. Az Óbirodalom néhány korai, apróbb lépcsős piramisát nem síremléknek szánták, hanem az uralkodó hatalmát jelezték vele. Ezek belsejében nincsen sírkamra.

 

A HÁROM PIRAMIS A három gízai piramis közül a legkisebbet Mükerinosz fáraó építtette (66 m magas). Khephréné a középső (144 m), míg Kheopszé a legmagasabb (147 m). A középső Csupán azért tűnik nagyobbnak, mert magasabb helyen áll. Jól felismerhetőek a kőtömbök egyes szintjei, így a piramis külső felülete ma hatalmas, meredek lépcsőre hasonlít. Csupán a Khephrén piramis csúcsa őrizte meg a finom mészkőből készült, eredeti burkolat egy részét. Amikor a burkolat még rajtuk volt, a piramisok fehér oldala messze világított, és aranyozott csúcsukon vissza- tükröződött a Nap fénye.

 

mm_aoet_29_1

Egyiptom jelképe, a három hatalmas gízai piramis. Az előtérben látható három, kisebb piramist Mükerinosz fáraó építtette.

A legtöbb ó- és középbirodalmi piramis valamelyik fáraónak volt a síremléke. Belsejükben több folyosót és kamrát találunk. Az egyik ilyen kamrában pihen a kőből készült koporsó, ahol egykor a fáraó múmiája nyugodott. Ebből az időszakból egyetlen királyi múmiát sem találtak meg.

 mm_aoet_28_1

Ilyen részekből állt a piramisnegyed: 

1. Völgytemplom

2. Felvezető út

3. Halotti templom

4. Mellékpiramis (egy királyné sírja)

5.A piramis

6. Fal

7. Masztabák. Ezekbe a sírokba a fáraó családjának tagjait és a magas rangú hivatalnokokat temették.