Az alattvalók élete
Milyenek voltak Egyiptom ünnepei?
A legtöbb ünnepnek vallási jellege volt. A legnagyobb ünnepek egyike Thébában a „sivatagi völgy szép ünnepe”, volt, melynek során emberek tömegei a Halottak Városába mentek, ott ünnepeltek. Az aratás kezdetén nagyszabású ünnepséget tartottak a földeket és kerteket termékennyé tevő Renenutet istennő tiszteletére. De ugyanúgy fontosak voltak a személyes, családi alkalmak is.
Egy thébai sír falán látható ez a kép, a 18. dinasztia idejéből.Az élők meglátogatták elhunyt rokonaikat, és együtt tartanak nagy ünnepséget a sír udvarában. Zenész nők hárfán, lanton, kettős oboán játszanak. Az énekesnők tapssal kísérik a zenét. Ünnepi díszbe öltözött hölgyek és urak ülnek a székeken, és engedik, hogy a szolgák kiszolgálják őket. A fejükön illatos balzsamkúpokat viselnek, melyek a hőségben lassan megolvadnak és kellemes illatot árasztanak. Az ünnepi étkezésen az elhunyt is részt vesz, Őt a kép bal oldalán, ülve láthatjuk, miközben két lánya áll előtte. A felirat azt mondja az elhunytról, hogy ő „a csarnokban üt és örvend a szíve, ahogyan örvendett, amikor még itt élt a földön”. Az alsó sor jobb szélén ülő vendég túl sokat ivott vagy evett, s az étel visszajött a gyomrából. |
Az Újbirodalom idején ilyen ünnepnek számított a születésnap. Az ünnepeltet meglátogatták rokonai és barátai, az emberek felvették a legszebb ruháikat, mesterien elkészített parókát viseltek, díszgallért, fülbevalókat és karkötőt hordtak. Szemüket erőteljes színekkel sminkelték, fejüket lótuszlevelekkel ékesítették és kellemes illatot árasztó balzsamkúpocskákat tettek a hajukba. Az ünnepek idején a legfinomabb ételeket és italokat tálalták, zenészeket és táncosnőket hívtak, hogy megörvendeztessék a vendégeket.
Három, ünnepi díszbe öltözött, ifjú hölgy. A thébai Naht sírjának falfestménye, 18. dinasztia. |